
Носити маски, дотримуватися соціальної дистанції, часто мити та дезинфікувати руки, не торкатися руками обличчя – не банальні правила, про які скрізь говорять, а простий і єдиний на сьогодні рецепт збереження себе та своїх близьких від зараження коронавірусом. Про це розповідає Оксана Клюєнко – головний лікар Дитячої міської лікарні Кропивницкого кандидатка у депутати Кропивницької міської ради від партії «ЗА МАЙБУТНЄ».
– Оксано Анатоліївно, яка наразі ситуація із захворюваністю на коронавірус у Кропивницькому?
Ситуація з COVID дуже гостра. У розрізі дитячого та дорослого населення – картина із рівнем захворюваності різна. Так, діти хворіють на коронавірусну інфекцію, але її перебіг легший, ніж у дорослих. Опорні лікарні для таких хворих – обласна лікарня та Центральна міська лікарня у Кропивницькому. Але, ліжок в цих медзакладах катастрофічно не вистачає, поширення захворюваності зростає дуже швидко.
– Чи потрапляють до вашої лікарні діти, хворі на коронавірус?
Дитяча міська лікарня не є опорною для лікування хворих дітей на коронавірус, і коли маленький пацієнт потрапляє до нас на стаціонар, обов’язково має бути направлення від сімейного лікаря та результат ПЛР-тесту на COVID-19. Це в ідеальному випадку, коли діти поступають планово. Але все частіше діти в гострому періоді поступають по швидкій допомозі і без обстеження. Щоб правильно визначитися з діагнозом, наша лікарня придбала ІФА-аналізатор. Це дає змогу визначати антитіла до коронавірусної інферції гострої форми імуноглобулін М. Це дуже важливо для лікарів, адже дає змогу правильно поставити діагноз і визначити подальший лікувальний маршрут пацієнта. У дітей COVID-19 не обов’язково протікатиме, як пневмонія. Це може бути тонзиліт, гнійна ангіна, кишковий синдром… Ми ніколи на 100% не впевнені, що дитина, переступаючи поріг нашого закладу, не є інфікованою на COVID-19, тому ми маємо бути готовими до будь-яких результатів та бути захищеними.
– Чи закупила держава засоби захисту від коронавірусу для вашої лікарні?
Наша лікарня купувала маски, екрани, бахіли, захисні костюми за власні кошти. Держава майже ніяк не захищає медиків. У квітні-травні нам надіслали трохи захисних масок та перчаток.
– Які основні медичні проблеми вважаєте найбільш «кричущими»?
Є низка проблем, які виникли з введенням медреформи. Національна служба здоров’я України виставила для медзакладів низку вимог, які в більшості зав’язані на матеріально-технічній базі та на лікарях-спеціалістах.
Багато питань виникає із лікарями-анастезіологами, наявність яких є обов’язковою вимогою в кожному пакеті стаціонарної допомоги. Наразі катастрофічно не вистачає таких спеціалістів. І якщо лікарня не відповідатиме прописаним НСЗУ вимогам – з нею не підпишуть договір на наступний рік, і на фінансовий баланс такий медзаклад має взяти місцева влада, а вона на сьогодні абсолютно не готова утримувати такі установи.
Питання спеціалістів логічно зв’язане з питанням заробітної плати. Не секрет, що середня зарплата медпрацівника становить трохи більше 5 тисяч гривень. А в молодого спеціаліста взагалі посадовий оклад не доходить і до 3-х тисяч гривень. Відповідно через відсутність фінансової мотивації ми найближчим часом взагалі можемо втратити цінні медичні кадри.
– А як з «коронавірусними» доплатами медикам?
Візьмемо середню зарплату в 5 тисяч гривень. Медику, який працює з «ковідними» хворими влада обіцяє 300% доплат. Такий лікар має високий ризик інфікування, разом з доплатами за це отримає 15 тисяч гривень. Якщо в квітні-травні це ще мотивувало медиків, наразі ситуація інша. Це не є гідною оплатою за такий високий посадовий ризик. До того ж, далеко не всі лікарі, які працюють у зоні ризику захворіти на COVID, отримують ці доплати. Крім цього, критичною є ситуація і з засобами захисту для медиків.
– Що можете порадити кропивничанам, які ще не захворіли на коронавірус?
Найголовніше зараз – носити маски, зберігати соціальну дистанцію, частіше мити руки і не панікувати, якщо ви відчули, що маєте ознаки хвороби. Прийміть це, не хвилюйтесь, і дотримуйтеся рекомендацій вашого лікаря. У процесі лікування психологічний стан пацієнта грає велику роль, ніколи не варто про це забувати на шляху до одужання.