
«Я такого не казав»,
«Тобі здалося»,
«Цього не було»,
Знайомо? Так от, давайте поговоримо про це. Йдеться про різновид витонченого психологічного насильства — газлайтингу, яке застосовується навмисно, протягом тривалого часу.
Мета його — змусити людину засумніватися чи то в адекватності власного сприйняття дійсності, чи то в об’єктивності того, що її оточує, взагалі.
Уявіть собі ситуацію. У розпалі сварки ви говорите чоловікові (дружині, батькам, другу) — «А пам’ятаєш, як ти сам у попередній раз розлютився у схожій ситуації?». Своєю чергою він відповідає вам: «Про що ти? Нічого такого не було ». Ви наполягаєте, а опонент дивиться на вас з подивом, змушуючи сумніватися у власній пам’яті, адекватності та дієздатності.
Бувало таке з вами? Такі випадки відбуваються з кожним час від часу. Причини можуть бути різні — інша людина дійсно не пам’ятає того, що відбувалося, інтерпретує інцидент по-своєму, або йому просто соромно визнати себе неправим. Але бувають ситуації, коли оточення, зазвичай близькі люди, планомірно і систематично заперечують реалістичність нашого сприйняття.
Як наслідок — ми втрачаємо зв’язок з реальністю, зневірюємось у собі, запідозрюємо божевілля, впадаємо у відчай.
Ось, комплексна тактика поведінки, за допомогою якої ви можете протистояти подібному тиску:
- Розвивайте довіру до себе й своїх почуттів.Однак не перевіряйте події у своїй пам’яті, бо подібного роду перевірки поселяють все більший сумнів в реальності фактів і почуттів.
- Наполягайте на своєму. Намагайтеся чітко описати свої почуття і ситуацію, яка їх викликала, наприклад: «Мене дуже розлютила ваша поведінка стосовно мене. А зараз мене дратує, що ви намагаєтеся виставити мене божевільною».
- Підтримуйте комунікацію з людьми, які можуть висловити незалежну думку зі сторони. Чи помічають інші люди «дивацтва», про які вам постійно говорить чоловік (дружина, мама)? Адже далеко не завжди вказівка на ваші емоційні зриви — газлайтинг. Може бути й так, що всі навколо розуміють, що у вас є проблеми, але ви не хочете їх слухати.
- Якщо ви підозрюєте, що газлайтинг присутній у вашій родині, зверніться до сімейного психотерапевта. Нерідко буває так, що людина, яка практикує газлайтинг, розуміє це тільки на сеансі у психотерапевта.
І пам’ятайте — маніпуляція не може бути основою здорових стосунків. І чим довше ви спілкуватиметесь з газлайтером, тим довше доведеться “збирати” свою особистість докупи.
Нам цікаво почути чи ви зіштовхувалися з цим у своєму житті, чи маєте приклади успішного «виходу» із подібної ситуації.
Діліться, адже для дівчат — це важливо.